Atraktivním přírodním prostorem pro řadu nenáročných vycházek i projížděk na kole je krajina rozkládající se jižně a jihovýchodně od Zlína. Procházku z Kudlova do Jaroslavic o délce 3,7 kilometru můžete absolvovat pěšky, na kole, s malými dětmi i s kočárkem.
Autobusem linky č. 32 pojedete z centra města na konečnou stanici Kudlov-točna. Od ní se vydáte jihovýchodním směrem po krajské silnici; budete sledovat zelenou turistickou značku. Je bohužel nutno zdolat počáteční úsek chůzí podél rušné silnice a dávat pozor na projíždějící automobily. Ale po necelých 600 metrech odbočíte ze silnice vlevo na úzkou místní komunikaci, na které je jen minimální provoz.
Úzká silnička má převážně asfaltový povrch a snadno ji projedete i s dětským kočárkem. Problém na ní nebudete mít ani po dešti. Celá trasa, jejímž cílem bude konečná stanice autobusové linky č. 31 Jaroslavice-točna, je dlouhá 3,7 kilometru. Podle plánovače tras Mapy.cz je na ní 64 výškových metrů stoupání a 136 metrů klesání. Dá se absolvovat samozřejmě i v opačném směru, jen budete muset zdolat více stoupání, protože točna MHD v Jaroslavicích leží o něco níž než točna na Kudlově.
Trasa vede zvlněnou krajinou, z větší části otevřenou, s pěknými výhledy na pásmo Hostýnských vrchů na severu a posléze i Vizovických vrchů na jihovýchodě, nechybějí však ani kratší úseky po okraji lesa nebo přímo lesem. Nyní ve vrcholícím létě cestou nasbíráte snad i nějaké ostružiny, možná že při odbočkách do lesa najdete také houby. Budete procházet kolem několika samot nebo skupinek domů pasekářského osídlení. Řada z nich už dnes slouží potomkům původních majitelů jen pro rekreační účely.
Základní trasa tohoto výletu vede okrajem přírodního parku Želechovické paseky. Informovat vás o tom budou i tabule přímo v terénu. Přírodní park byl vyhlášen v roce 2001. Má rozlohu necelých 1 050 hektarů. Krajinný ráz je dán přírodním, kulturním a historickým vývojem území. Přírodní park Želechovické paseky je tvořen uspořádáním přírodních a civilizačních krajinných prvků podle principů pasekářského způsobu hospodaření a využívání krajiny. Je tvořen harmonickým uspořádáním luk, pastvin, remízků, lesních ploch, políček, sadů a pasekářských usedlostí.
Cestu si můžete podle libosti prodloužit putováním po naučné Pasekářské stezce. Její tabule vyřezal do dubu Zdeněk Škvára z Luhačovic. Krátké poetické texty přivedou turistu k zamyšlení nad krajinou, kterou od 15. století přetvářel ke svému obrazu a užitku člověk. Budete-li mít více času, můžete také odbočit na naučnou stezku Želechovice nad Dřevnicí a ukončit vycházku na trolejbusové zastávce MHD linky č. 12 Želechovice-střed.
Typickou součástí vycházky budou také drobné sakrální objekty u cesty: křížky, svaté obrázky, Boží muka. A to nejen původem z minulých staletí, ale v jednom případě i ze současnosti. Na začátku 3. kilometru základní trasy v místě, kde se dělí cesty vlevo do Jaroslavic (Drahy) a vpravo do Želechovic (Pasekářská), vznikají právě v této době zcela nová zděná Boží muka.
Vycházka z Kudlova do Jaroslavic vám nemusí zabrat pěšky víc než dvě hodiny a lze ji absolvovat třebas jen odpoledne po práci. Autobusy linek 32 (Kudlov), 31 (Jaroslavice) i trolejbus linky 12 (Želechovice) jsou zařazeny do tarifního pásma A.
Mapa: